ارز دیجیتال ریپل در چه صرافی هایی معامله می شود؟

ریپل شرکت بزرگی است که در سانفرانسیسکو واقع شده است. این ارز دیجیتال محصولات مالی غیرمتمرکز برای بانک‌ها و نهاد‌های مالی می‌سازد؛ در واقع هدف ارز دیجیتال ریپل این است که بتواند انتقال پول بین بانکی و بین‌المللی را ارزان‌تر، سریع‌تر و غیرمتمرکزتر کند. قابل ذکر است که این هدف تا حدود زیادی عملی شده است. امروزه بسیاری از بانک‌ها و نهادهای مالی برای انتقال ارزهای خود از محصولات ریپل استفاده می‌کنند؛ در واقع زمانی که ریپل می‌خرید در حقیقت بر روی یکی از محصولات شرکت ریپل سرمایه‌گذاری می‌کنید.

ریپل معاملات سریع و ارزان را امکان‌پذیر می‌کند‌. برخلاف بیت کوین‌، ریپل می‌خواهد همه‌ معاملات بین‌المللی را در سراسر جهان تنظیم کند؛ ‌‌در واقع هدف ریپل یک خواسته‌ بلند پروازانه است اما چه کسی می‌داند؟ شاید در طی چند سال صرافی‌ها نیز مانند بسیاری از سازمان‌هایی که فعالیت خود را متوقف کردند، متوقف شوند. این ارز دیجیتال دارای محصولات خاص خود است که XRP یکی از آنها است.

XRP چیست؟

جالب است که بدانید پس از انجام معامله‌، مبلغ 0.00001 دلار از سیستم عامل «ناپدید می‌شود» و نمی‌توان به هیچ‌ طریقی آن را بازیابی کرد؛ بنابراین با هر معامله‌، جهان 0.00001 دلار فقیرتر می‌شود. این سیاست ریپل برای جلوگیری از حملات اسپمرها است.

ارز دیجیتال ریپل تنها روی شبکه‌ ایکس رپید کاربرد دارد که این شرکت در دیگر محصولات (ایکس رپید و ایکس ویا) کاربرد ندارد. قیمت ارز XRP در حال حاضر 0.49 دلار است.

هدف ریپل چیست؟

ریپل قصد دارد یک شبکه‌ پرداخت ارتباطی امن و غیرمتمرکز برای موسسات مالی سراسر جهان فراهم کند؛ در واقع هدف ریپل با بیت کوین کاملا در تضاد است.

در صورتی که بیت کوین با هدف تراکنش‌های و حذف واسطه‌ها و بانک‌ها روی کار آمده است؛ ریپل عقیده دارد بانک‌ها به خودی خود بد نیستند و فقط نحوه‌ انجام کار آنها است که موجب ایجاد مشکلات پرداختی و انتقال ارز می‌شود.

در واقع ریپل قصد دارد با ارایه‌ محصولات بانکی غیرمتمرکز، مشکل تبادلات بین‌المللی ارز در جهان را برای همیشه حل کند. هر سال بیش از 155 تریلیون دلار پول به صورت بین‌المللی در سراسر جهان جابه‌جا می‌شوند.

مشکلات انتقال ارز به وسیله بانک‌ها و موسسات مالی سال‌ها است که حل نشده باقی مانده است. با توجه به رشد و گسترش فناوری هنوز انتقال وجه‌های کلان بین 3 تا 7 روز وقت می‌برد که همه این‌ها نیازمند به کارمزدهای بسیار بالا و کاغذ بازی‌های بسیار هستند. ریپل خواستار حل این مشکلات و پایان دادن به آنها است.

قابل ذکر است که ریپل رقیب جدی همانند سیستم انتقال آنلاین ارز سوییفت دارد. مزیت ریپل نسبت به سوییفت سرعت انجام تراکنش‌ها است. استلار نیز یکی دیگر از رقیبان جدی ارز دیجیتال ریپل است.

چه کسی ریپل را خلق کرد؟

این پروتکل در سال 2004 به عنوان نمونه اولیه ایجاد شد. جریان واقعی زمانی آغاز شد که در سال 2013 زمانی که جد مک کالب‌، خالق شبکه ‌eDonkey، تعدادی از سرمایه‌گذاران کلاس جهانی را دعوت کرد تا به پروژه‌ ریپل بپیوندد. بعد از مدت زمانی کوتاه پروژه‌ ریپل آغاز شد.

کلمه‌ «اجماع» به این معنی است که اگر هر با همتایان خود توافق داشته باشد مشکلی ‌به‌ وجود نخواهد آمد. برای درک بهتر این موضوع زمان‌های قدیم را تصور کنید که یک شهر دارای صد پیرمرد خردمند است. این شهر برای تصمیم‌گیری به تایید همه‌ آن خردمندان احتیاج دارد. وقتی همه موافق باشند‌، می‌توانید جنگ را شروع کنید‌، جنگ را خاتمه دهید‌، مالیات را افزایش دهید‌، المپیک را فراخوانی کنید و غیره؛ اما اگر حتی یکی از آنها مخالف باشد؛ تا وقتی که بفهمید مشکل آن چیست‌، هیچ اتفاقی نمی‌افتد.

موارد استفاده از ارز XRP است؟

 1. صرافی با کارمزد پایین: ارزهای زیادی وجود دارند که نمی‌توانند مستقیماً به یکدیگر تبدیل شوند؛ بنابراین بانک‌ها باید از دلار آمریکا به عنوان واسطه استفاده کنند؛ پس یک پورسانت مضاعف به ‌وجود می‌آید. تبدیل ارز الف به دلار آمریکا و دلار آمریکا به ارز ب قطعا پروسه‌ طولانی خواهد داشت. در این‌جا ارز دیجیتال ریپل مانند واسطه عمل می‌کند.
 2. معاملات سریع بین‌المللی: میانگین زمان معامله 4 ثانیه است.‌ زمان تراکنش‌ها را با بیت کوین و بانک‌ها مقایسه نمایید.
 3. اکوسیستم پرداختی: در اصل کاربر می‌تواند از ارز خود برای یک معامله سریع و ارزان استفاده کند.

مزایای ریپل چیست؟

در ابتدا ریپل به منظور یک سیستم پرداخت‌های روزمره طراحی شده بود؛ به همین دلیل ارز XRP برای انجام تراکنش‌ها ایمن‌تر از بیت کوین شناخته می‌شد؛ بنابراین در این معاملات بسیار سریع‌تر و ارزانتر انجام می‌شوند. ریپل به عنوان یک سازمان رسمی شروع به کار کرد زیرا هدف آن نظم‌دهی به سیستم‌های بانکی سنتی بود؛ بنابراین ارز دیجیتال ریپل مانند بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر به طور مکرر بررسی انطباق نمی‌کند. ریپل را می‌توان با حداقل ارز یکسان و با هر ارز یا دارایی مانند طلا مبادله کرد.

کدام بانک‌ها ارز XRP را پشتیبانی می‌کنند؟

 • Santander
 • Axis Bank
 • Yes bank
 • Westpac
 • Union Credit
 • NBAD
 • UBS

ارز دیجیتال ریپل در چه صرافی هایی معامله می شود؟

همانطور که می دانید ارز دیجیتال ریپل در صرافی های متعددی معامله می شود. این امر به دلیل محبوبیت بالای این ارز دیجیتال به وجود آمده است و صرافی های بسیاری در تلاش هستند تا امکان معامله این ارز دیجیتال را به صرافی خود اضافه کنند.

محبوب ترین صرافی که معاملات این ارز دیجیتال را پشتیبانی می کند، است که بیش از نیمی از معاملات این ارز دیجیتال در این صرافی انجام می شود. صرافی های دیگری نظیر OKEx، Bybit و نیز معاملات ارز XRP را پشتیبانی می کنند.

تنوع بالای صرافی هایی که از این ارز دیجیتال پشتیبانی کنند سبب شده است تا انتقال این ارز دیجیتال میان این صرافی ها به سادگی انجام شود و کاربران و فعالین این حوزه نگرانی نداشته باشند.

رقبای اصلی ارز XRP

شاید بتوان اصلی ترین رقیب تمامی ارز های دیجیتالی که در صنعت پرداخت، سیستم های مالی و حوزه فین تک فعالیت می کنند را ارز دیجیتال اتریوم است. بنابراین، اصلی ترین رقیب ارز دیجیتال ریپل نیز، اتریوم است. با این وجود، پروژه ریپل، برنامه های متعددی برای حضور در عرصه رقابت و کسب سهم بیشتر از بازار دارد.

البته حوزه سیستم های مالی و پرداخت، با ارز دیجیتال اتریوم خلاصه نمی شود، بلکه بسیاری از توکن هایی که در بستر این ارز دیجیتال قرار دارند و ارز های دیجیتال خوش نام مانند و پولکادات از رقبای ارز دیجیتال ریپل هستند.

مزایا و معایب ریپل چیست؟

در ادامه به مزایا و معایب ارز دیجیتال ریپل اشاره می‌کنیم:

مزایای ارز XRP

همان‌ طور که قبلا نیز ذکر شد ریپل یک سازمان رسمی است که بسیاری از بانک‌ها به آن اعتماد دارند. ریپل مانند ارزهای دیجیتال ناشناخته نیست که بلاک چین خود را داشته باشند.

هر چه بانک‌ها بیشتر از این ارز دیجیتال به منزله بستر معاملات استفاده کنند‌، ارزش XRP بالاتر خواهد رفت. اگر روزی همه‌ بانک‌ها تصمیم بگیرند از آن به عنوان ارز واحد بانکی خود استفاده کنند به جای اینکه مبادلات ارزی غیرضروری را انجام دهند‌، همه پذیرندگان و سرمایه‌گذاران اولیه ریپل سود زیادی خواهند برد.

معایب ارز XRP

 1. به دلیل سیاست و متمرکز بودن این ارز دیجیتال خرید ریپل در اصل همان سرمایه‌گذاری در بانک تلقی می‌شود.
 2. شرکت ریپل دارای نوع انحصاری است‌؛ زیرا آزمایشگاه‌های ریپل 61 درصد از سکه‌ها را در اختیار دارند.
 3. ریپل یک پروتکل منبع باز است. به دلیل پروتکل‌های این ارز دیجیتال احتمال هک شدن آن به طور مداوم وجود دارد.

چرا از ریپل انتقاد می‌شود؟

بانک‌های زیادی درخواست استفاده از این ارز دیجیتال را دارند که بسیاری از آن‌ها در مرحله آزمایش هستند؛ به دلیل عدم اطمینانی که بیشتر بانک‌ها به این ارز دیجیتال دارند، ممکن است تراکنش‌هایی را که به وسیله ریپل انجام می‌شوند، مسدود کرده یا معلق کنند؛ به عنوان مثال هنگامی که جد مک کالب‌، بنیانگذار آزمایشگاه‌های ریپل‌، تلاش کرد ریپل را به ارزش بیش از 1 میلیون دلار بفروشد‌، معامله لغو شد. شایعاتی وجود دارد که جد مک کالب قوانین قرارداد خود را شکسته است.

کیف پول‌های ریپل

برخلاف دو ارز دیجیتال بیت کوین و اتریوم هیچ کیف پول رسمی از طرف سایت رسمی ریپل برای ذخیره‌ XRP معرفی نشده است. این موضوع ممکن است سیاست شرکت ریپل باشد؛ زیرا هدف ریپل ذخیره شدن این ارز دیجیتال به وسیله موسسات و نهادهای مالی و بانک‌ها است و ریپل هیچ مسیولیتی برای سرمایه‌گذاران کوچک به عهده نمی‌گیرد؛ با این حال چند کیف پول تست شده برای ریپل وجود دارد که در ادامه به معرفی کیف پول های ارز دیجیتال ریپل خواهیم پرداخت.

اما بهتر است بدانید که کیف پول ها به دسته های مختلفی تقسیم می شوند که هر دسته کاربرد خاص خود را دارد که در ادامه تمامی انواع کیف پول ها را نام میبریم.

در زیر نام برخی از این کیف پول را برای شناخت بیشتر آنها ذکر شده است.

کیف پول لجر (Ledger)

با اختلاف یکی از بهترین و امن‌ترین کیف پول‌های ریپل است که کاربران می‌توانند با خیال راحت رمز ارز ریپل خود را در آن ذخیره کنند. لجر کیف پول سخت‌افزاری است که تقریبا از تمامی ارزهای دیجیتال حاضر در بازار پشتیبانی می‌کند.

کیف پول توست یک کیف پول منبع باز یا متن باز است که استفاده از آن برای تمامی افراد ساده و راحت است. یکی از مزایای این کیف پول این است که به طور مستقیم کلیدها را بر روی دستگاه کاربر ذخیره می‌کند. در این صورت کاربر می‌تواند در هر لحظه خود را چک کند.

کیف پول کوینومی (Coinomi)

علاوه بر ریپل بیش از 125 ارز دیجیتال متفاوت را به همراه هزاران توکن پشتیبانی می‌کند؛ یعنی توکن ارزهای دیجیتالی را که بلاک چین اختصاصی ندارند و بر روی شبکه‌های دیگر مانند اتریوم قرار می‌گیرند. کوینومی بر روی سیستم‌ عامل‌های اندروید،‌ آی او اس،‌ ویندوز،‌ لینوکس و مک به سادگی قابل نصب هستند.

نیز مانند همتایان خود لجر و کوینومی چند ارزی بوده و قابلیت پشتیبانی ارزهای دیجیتال گوناگون را دارد. این کیف پول از دو نوع دستکتاپ و موبایلی است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ارز دیجیتال ریپل در چه صرافی هایی معامله می شود؟" هستید؟ با کلیک بر روی تکنولوژی, کسب و کار ایرانی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ارز دیجیتال ریپل در چه صرافی هایی معامله می شود؟"، کلیک کنید.