اگر کودکتان این ویژگی را دارد ضریب هوشی بالایی دارد

اگر کودکتان این ویژگی را دارد ضریب هوشی بالایی دارد

آفتاب‌‌نیوز :

هرچه مهارت خواندن افراد در هفت سالگی بهتر باشد، هوش آنان در زندگی هم بالاتر خواهد بود.

ممکن است خواندن از سنین پایین به بهبود ضریب هوشی کمک کند؛ اگر این موضوع صحت داشته باشد، کمک به کودکان برای زودتر خواندن ممکن است هوش آنان را تقویت کند.

دکتر استوارت جی ریچی، محقق ارشد این تحقیق، گفت: از آنجایی که خواندن توانایی است که می‌توان آن را بهبود بخشید، یافته‌های ما پیامد‌هایی برای آموزش خواندن دارد.

اصلاح زودهنگام مشکلات خواندن ممکن است نه‌تن‌ها به رشد سواد بلکه به بهبود توانایی‌های شناختی عمومی‌تر نیز کمک کند که در طول عمر از اهمیت حیاتی برخوردار است.

نتایج این تحقیق حاصل مطالعه ۱۸۹۰ دوقلو است که سطح هوش و سطح خواندن آنان بین هفت تا ۱۶ سالگی مورد آزمایش قرار گرفته است.

دوقلو‌ها به این دلیل مورد مطالعه قرار گرفتند که محققان می‌خواستند تأثیر محیط و ژن‌ها را رد کنند.

نتایج به دست آمده نشان داد، بین هر جفت دوقلو آن‌هایی که زودتر شروع به خواندن کردند، بعد‌ها ضریب هوشی بالاتری داشتند.

دکتر ریچی گفت: نتایج ما نشان می‌دهد، خواندن به طور علّی بر هوش تاثیر می‌گذارد. این موضوع پیامد‌های روشنی برای مربیان مدارس نیز به همراه دارد. 

کودکانی که در یادگیری خواندن کمک کافی دریافت نمی‌کنند، ممکن است ویژگی‌های مهم و تقویت‌کننده هوش سواد را از دست بدهند.

نارساخوانی نوعی از مشکلات یادگیری است که باعث مشکلات خواندن و نوشتن می‌شود، اما نشانه ضریب هوشی پایین نیست.

پروفسور جان گابریلی که تحقیقاتی در مورد نارساخوانی و آی‌کیو منتشر کرده در این خصوص گفت: ما متوجه شدیم کودکانی که خوانندگان ضعیفی هستند، در پردازش صدا‌های زبانی، چه با ضریب هوشی بالا و یا پایین مشکل مغزی یکسانی دارند.

مشکل خواندن مستقل از سایر توانایی‌های شناختی است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اگر کودکتان این ویژگی را دارد ضریب هوشی بالایی دارد" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اگر کودکتان این ویژگی را دارد ضریب هوشی بالایی دارد"، کلیک کنید.