رونالدو را به ایران آوردیم که باعث شور و شعف جامعه شد/ نصب و راه‌اندازی VAR یک هفته تا ۱۰ روز زمان می‌برد

رونالدو را به ایران آوردیم که باعث شور و شعف جامعه شد/ نصب و راه‌اندازی VAR یک هفته تا ۱۰ روز زمان می‌برد

رئیس دپارتمان بین‌الملل فدراسیون فوتبال می‌گوید با عملکرد این کمیته قرارداد با فدراسیون فوتبال عربستان به امضا رسید که منجر به حضور رونالدو در ایران شد.

به گزارش نشر روز، علی تارقلی‌زاده، رئیس دپارتمان بین‌الملل فدراسیون فوتبال درباره عملکرد این کمیته اظهار کرد: از سال گذشته اتفاقات مثبتی را در فدراسیون فوتبال شاهد بودیم و طی یک هفته با فدراسیون فوتبال عربستان قرارداد امضا کردیم و بزرگ‌ترین اتفاقی که بعد از آن رخ داد این بود که رونالدو را به ایران آوردیم. این موضوع روحیه خوبی به جامعه ما تزریق کرد. این موضوع اتفاق شوک آور برای AFC بود، چون آن‌ها به دنبال این بودند که بازی‌ها را با VAR برگزار کنند و به خاطر همین ناچار شدند که این سیستم را به ما بدهند. این موضوع باعث شد شور و شعف خاصی در جامعه شکل بگیرد چون مردم آمدند و رونالدو و ستاره‌های دیگر فوتبال را از نزدیک دیدند.

او افزود: کار بین‌الملل کاری ارتباطی است. ارتباط در جهان امروز نقش کلیدی بازی می‌کند و ما هم تلاش می‌کنیم ارتباط خوبی با همسایگان خود داشته باشیم. نتیجه این موضوع حضور در مسابقات کافا است. ما در اجرای مسابقات و تعداد آن‌ها یکی از بهترین‌ها هستیم. این ارتباط باید مستمر ادامه داشته باشد.

تارقلی‌زاده اضافه کرد: بعضا از ما می‌پرسند که آیا در کشور شما چنین مسابقاتی هست یا خیر. ما باید سعی کنیم روی سایت‌های انگلیسی و بین المللی خود کار کنیم و نشان دهیم بانوان ما مسابقات گسترده‌ای دارند. در سال ۲۰۰۳ مسئول داوری بانوان آسیا یک خانم استرالیایی بود که در شروع صحبت خود گفت این یک دروغ بزرگ است. از او پرسیدم چه چیزی و گفت یک گزارش از ایران آمده که می‌گوید شما ۱۲۰۰ داور خانم در ایران دارید و این امکان‌پذیر نیست زیرا ما در استرالیا چنین چیزی نداریم. من هم جواب دادم که شما شاید نداشته باشید اما ما در کشور خود این تعداد داور خانم داریم. مدرک هم داشتم زیرا یک دوره را خودم برگزار کردم و مرحوم صالحی هم مسئول آن بودند. عرض من این است که باید روی حوزه بین‌الملل بیشتر کار کنیم و خود را در این تشکیلات کوچک نکنیم و همان‌طور که در داخل  زمین موفق هستیم، در بیرون زمین هم موفق باشیم.

رئیس دپارتمان بین‌الملل فدراسیون فوتبال درباره ماندن ۱۱۰ میلیارد تومان بودجه خرید VAR در حساب شرکت توسعه به دلیل موانع اداری توضیح داد: در ارتباط با بحث VAR اجازه بدهید من یک نگاهی به جزئیات آن داشته باشم. درباره الزام آن نیازی به گفتن نیست چون همه این را می‌دانند. همه ما شاهد بودیم که VAR در کشورهایی که اجرا شده چه خروجی داشته است. من خاطرم است که این را چند بار گفته‌ام، در یک سالی خاطرم است که پس از داربی از میدان آزادی تا میدان انقلاب ما به قطر چند سانتی متر شیشه خرده روی زمین داشتیم که به بسیاری از ماشین‌ها آسیب زده بود و جمعیت زیادی آسیب دیده داشتیم. همه ما شاهدیم این بازی که همیشه با جنجال همراه بود وقتی با VAR برگزار شد، شرایط بهبود پیدا کرد.

تارقلی‌زاده ادامه داد: معمولا VAR دو شوک دارد، یک شوک زمانی است که داور وقتی سوت را می‌زند یک گروهی از تماشاگران امکان دارد که شاد شوند و یک گروه هم ساکت شوند و وقفه‌ای در بازی دارد. این می‌تواند به روند بازی کمک کند. وقتی بازی با VAR برگزار شد خون از دماغ کسی نیامد و دومین شوک هم این است که تصمیم منصفانه بوده یا نه. برای ما سلامت افراد مهم است. فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا و تمامی ارگان‌های مهم اولویت‌شان سلامت افراد است. بنابراین VAR یکی از ملزومات سلامت افراد است. در ارتباط با بحث دولت، واقعا جای تشکر دارد که آقای مخبر از روز اولی که خدمتشان رسیدیم لطف کردند و خیلی زود پول را در اختیار وزارت ورزش قرار دادند. به هر حال نمی‌توانم در این باره نظر بدهم چون بروکراسی اداری را نمی‌دانم به چه شکلی است اما قطعا می‌گویم که تلاش‌های ریاست و دبیرکل فدراسیون فوتبال بوده که در جلساتی شرکت کردیم که برخی از لزوم بکارگیری این فناوری خبر نداشتند.

او افزود: متاسفانه چون از ردیف‌های دولت آگاهی ندارم، یک اتفاقاتی افتاد که زمان آن طولانی شد و خودم شاهد بودم که آقای هاشمی به عنوان وزیر ورزش و جوانان بسیار بسیار نگران این موضوع بودند. همه تلاش‌ها بر این بوده که لیگ جدید ما با VAR برگزار شود. خدا را شاهد می‌گیرم که ریاست محترم فدراسیون فوتبال هیچ کوتاهی‌ای در این باره نداشتند. همه ما یک تیم بودیم، یکی از بزرگترین موفقیت‌های بین الملل این بود که سعی کردیم با هم تیم باشیم. فوتبال کار تیمی است و اینجا هم همه دست در دست هم گذاشتند که این کار که پنج شش سال است متوقف شده را به موفقیت برسانیم. با توجه به کمک‌هایی که از سوی وزارت ورزش و جوانان و صدا و سیمای جمهوری اسلامی شده، تلاش کردیم که VAR را به لیگ بعدی برسانیم. فکر می‌کنم تنها کسی که می‌گفت لیگ با VAR برگزار می‌شود، از همان ابتدا خودم بودم و الان هم مشخص نیست ولی باز هم می‌گویم که وجود خواهد داشت. ما قرار است لیگ را منصفانه برگزار کنیم و اگر قرار است برای یک تیم برگزار کنیم پس باید برای همه تیم‌ها اینطور باشد.

رئیس دپارتمان بین‌الملل ادامه داد: یادم می‌آید که میشل پلاتینی سال ۲۰۱۰ در کنفدراسیون فوتبال آسیا حضور پیدا کرده بود و خبرنگاران نشسته بودند. همه خیلی ناراحت بودند که شما چرا با تکنولوژی خط دروازه مخالف هستید، چون خیلی خوب است. ایشان گفت من نمی‌آیم میلیون‌ها دلار برای یکسری مسابقه بدهم، می‌توانیم این پول را در یکسری کشورهای ضعیف خرج کنیم تا وارد فوتبال شوند. اما VAR اینطور نیست و می‌تواند شکل‌های مختلفی داشته باشد. ما با شش شرکت که تحت لایسنس فیفا هستند توافق کردیم و همه آن‌ها هم بیمه و گارانتی دارند.

او در ادامه درباره اینکه آیا شرکت توسعه  و تجهیز اماکن ورزشی تعهداد خود را درباره VAR انجام داده است یا خیر گفت: بعد از ۵۰ جلسه، جلسه خوبی با حضور آقای تاج، ممبینی و آقای نبی و همینطور رئیس شرکت توسعه و تجهیز و نماینده صداوسیما برگزار شد. همه در این جلسه دست به دست هم دادند که مشکل VAR حل شود. در  این جلسه بحث مالی هم مطرح شد و با مدیرت آقای تاج قرار شد شرکت توسعه و تجهیز پرداخت کند. ۲۵ مرداد قرار است لیگ شروع شود و ما چند روز فرصت داریم. این یک وسیله پیچیده است و کاری که قرار است انجام شود پیچیده است. برای راه‌اندازی هر VAR یک هفته تا ۱۰ روز زمان است. اینطور نیست که دو دوربین نصب کنیم. هر سیستم VAR دو تن وزن دارد. این سیستم ساده نیست. در تلویزیون می‌گویند حتما خبری است که این سیستم را نمی‌آورند! چرا انقدر راحت صحبت می‌کنید؟ اگر راحت است خودتان بیاید و این سیستم را بیاورید. ما الان در تحریم هستیم و یک هزار تومان نمی‌توانیم به حساب‌ خارج واریز کنیم. از فرودگاه خودمان بیشتر از ۱۰ هزار دلار نمی‌توانیم خارج کنیم. با این شرایط چرا راحت تهمت می‌زنید؟

ادامه دارد…

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "رونالدو را به ایران آوردیم که باعث شور و شعف جامعه شد/ نصب و راه‌اندازی VAR یک هفته تا ۱۰ روز زمان می‌برد" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "رونالدو را به ایران آوردیم که باعث شور و شعف جامعه شد/ نصب و راه‌اندازی VAR یک هفته تا ۱۰ روز زمان می‌برد"، کلیک کنید.